Stroje piłkarskie dla dzieci. Jak wybrać odpowiedni model?
7 min readPiłka nożna od lat jest dyscypliną, która rozpala wyobraźnię najmłodszych. Przez lata kilkuletni chłopcy w Polsce szukali idoli przede wszystkim za granicą. W ostatnich sezonach sytuacja zupełnie się jednak zmieniła. Coraz większa liczba polskich piłkarzy występuje w silnych zagranicznych klubach. Największą popularnością wśród chłopców cieszą się komplety piłkarskie z nazwiskiem Roberta Lewandowskiego. Stroje piłkarskie reprezentacji Polski lub Bayernu Monachium z “dziewiątką” na plecach można spotkać niemal na każdym boisku. Sukcesy zawodnika wybranego najlepszym piłkarzem 2020 roku w plebiscycie UEFA sprawiły też, że rodzice coraz chętniej zapisują swoje pociechy do akademii piłkarskich. A nawet jeśli ich synowie i córki nie trenują jeszcze w żadnym klubie, wiele osób spośród ojców i matek zachęca dzieci do regularnej gry w piłkę i ruchu na świeżym powietrzu. By bezpiecznie i wygodnie kopać futbolówkę, potrzebny jest jednak odpowiedni ubiór. Wiele firm na rynku oferuje więc stroje piłkarskie dla dzieci, które mają pomagać najmłodszym w rozpoczęciu przygody z piłką. Podpowiadamy, jak wybrać właściwe rozwiązanie.
Rozgrywki piłkarskie dla dzieci
Piłkarski świat przez lata się zmieniał i tak było również ze szkoleniem młodzieży. Kilka dekad temu na boiskach całego świata dominowali piłkarze, którzy gry uczyli się na podwórkach. Większość czołowych zawodników dopiero w wieku kilkunastu lat trafiała pod skrzydła profesjonalnych trenerów, ucząc się taktyki i funkcjonowania w zespole. Wiele umiejętności, w tym takich jak drybling czy walka z rywalami, zdobywało się jednak już wcześniej, w ulicznej grze.
Jeszcze w latach 70. czy 80. każdy liczący się klub zatrudniał skautów, którzy obserwowali młodzieżowe zawody szkolne, a w Polsce również tak zwane “turnieje dzikich drużyn” kompletowanych na podwórkach i osiedlach. Stamtąd łowcy talentów wybierali najlepiej rokujących chłopców, proponując im grę w zespołach juniorskich. Tacy skauci w niektórych klubach funkcjonują do dziś, ale jest ich coraz mniej. Kiedy cała piłka nożna poszła w kierunku profesjonalizacji i komercjalizacji, podobnie stało się ze szkoleniem młodzieży. Prekursorami takiego stanu rzeczy były kraje Europy Zachodniej, takie jak Anglia, Francja czy Niemcy.
Do przemian doszło jednak również w Polsce. Dziś właściwie wszystkie profesjonalne kluby prowadzą własne akademie, by już na wczesnym etapie wyłowić jak najwięcej przyszłych talentów. Nad Wisłą działa także sporo prywatnych szkółek piłkarskich, które nie prowadzą żadnych seniorskich drużyn, ale zajmują się szkoleniem przyszłych piłkarzy w wielu młodzieżowych kategoriach wiekowych.
Od żaka, przez trampkarza, po juniora starszego
Polskie akademie piłkarskie przyjmują więc w swoje szeregi już chłopców i dziewczęta, którzy mają zaledwie kilka lat. W ślad za rozwojem męskiego futbolu idzie bowiem również piłka nożna kobiet, która powoli nabiera coraz większego znaczenia. I choć zajęcia dla kilkulatków w piłkarskich szkółkach mają czasami nieco zabawowy charakter, to jednak nawet pięcio- czy sześciolatkowie rozgrywają już pierwsze turnieje. Najmłodsi szlifują technikę, poznając przy okazji ducha rywalizacji.
Następnie przyszli zawodnicy ubrani w stroje piłkarskie dla dzieci rozpoczynają starty w zorganizowanych rozgrywkach. Administracją lig przeznaczonych dla najmłodszych, podobnie jak to się odbywa w przypadku dorosłych, zajmują się okręgowe związki piłki nożnej. Najmłodszą kategorią wiekową, która posiada własne ligi, są tak zwani żacy. By brać udział w tych rozgrywkach, trzeba mieć ukończone siedem lat. Nieco starsze dzieci grają natomiast w zespołach orlików. Granice obu tych kategorii są płynne, do tej starszej często przechodzą młodsi adepci futbolu, którzy już na starcie prezentują wyższe umiejętności od swoich rówieśników.
Dzieci w wieku od 10 do 12 lat mogą już natomiast rywalizować w drużynach młodzików. Zarówno zespoły żaków, jak i orlików oraz młodzików występują jednak na odpowiednio zmniejszonym boisku, z bramkami mniejszymi niż standardowe. Także czas gry jest krótszy – np. w przypadku młodzików mecz ma dwie połowy po 30 minut. Na placu gry o standardowych wymiarach występują dopiero trampkarze, czyli młodzi zawodnicy w wieku 12-15 lat.
Dwie najstarsze kategorie młodzieżowe to juniorzy młodsi i juniorzy starsi. Ci pierwsi to drużyny złożone z zawodników poniżej 17 lat. Ich spotkania trwają 80 minut, nie można w nich już dokonywać zmian powrotnych, jak dzieje się to w przypadku młodszych zespołów. Z kolei juniorzy starsi to zawodnicy, którzy mają nie więcej niż 19 lat. W ich przypadku obowiązują już takie same przepisy, jak w rozgrywkach seniorów.
Stroje piłkarskie dla dzieci – z czego się składają?
Z poszczególnymi kategoriami wiekowymi wiążą się także przepisy dotyczące tego, jak mają wyglądać stroje piłkarskie dla dzieci. W porównaniu z dorosłym futbolem, największe różnice dotyczą butów piłkarskich. Młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy zaczynają dopiero przygodę z piłką nożną, powinni przede wszystkim posiadać wygodne obuwie. Zaleca się buty sportowe, ale nie muszą to być jeszcze popularne korki, po które sięga się dopiero w starszych kategoriach wiekowych. Nastolatkowie występują już w tak zwanych lankach, czyli butach z kołkami z tworzywa sztucznego na podeszwach.
W kategoriach juniorskich, nawet wśród juniorów starszych, niedozwolone są natomiast tak zwane wkręty. To buty z przykręcanymi kołkami, najczęściej wykonanymi z metalu. Takie rozwiązanie jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Warto także wiedzieć, że młodzi piłkarze często potrzebują więcej niż jednej pary butów. Obuwie z kołkami jest idealne na naturalną trawę, ale na sztucznej murawie lepiej sprawdzają się tak zwane turfy, czyli buty z niewielkimi wypustkami z tworzywa na podeszwach. Alternatywą są halówki: buty z jasnymi spodami przeznaczone do gry w hali. Są bardziej uniwersalne niż turfy, ponieważ można w nich grać w piłkę w zamkniętych pomieszczeniach, na twardej nawierzchni. A to częste miejsce treningów, zwłaszcza zimą.
Koszulki i spodenki dla dzieci
Nawet najmłodsze piłkarskie drużyny powinny być także ubrane w takie same stroje. Obowiązkowym elementem wyposażenia są oczywiście koszulki. Najczęściej stawia się na stroje z krótkimi rękawami. Najmłodsi zimą czy późną jesienią występują bowiem zwykle w hali i nie muszą radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Inaczej jest natomiast z zespołami juniorów młodszych czy starszych. Tutaj czasami przydają się dodatkowe podkłady pod koszulki, wyposażone w długie rękawy.
Obowiązkowe są także spodenki oraz getry. Te pierwsze powinny mieć krótkie nogawki, te drugie muszą być w tym samym kolorze dla każdego z piłkarzy. Według przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej, który kilka lat temu postanowił zunifikować regulacje dotyczące kategorii młodzieżowych, we wszystkich tego typu drużynach obowiązkowe są również ochraniacze. Nakaz ich noszenia jest obecny nawet w rozgrywkach siedmio- czy ośmioletnich żaków. Taki stan rzeczy jest podyktowany troską o zdrowie i bezpieczeństwo nawet najmniejszych zawodników.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o strojach piłkarskich? Zajrzyj na spilkarza.pl
Jaki materiał najlepiej nadaje się na stroje piłkarskie dla dzieci?
W przypadku wyboru materiału, z jakiego powinny być wykonane stroje piłkarskie dla dzieci, zasadniczo obowiązują takie same zalecenia, jak u dorosłych piłkarzy. Wyjątkiem są najmłodsze kategorie wiekowe. Dla kilkulatków, którzy dopiero zaczynają kopać piłkę lepiej przeznaczyć koszulki i spodenki wykonane z bawełny. Mecze dzieci są krótkie, co sprawia, że stroje nie zdążą nasiąknąć potem i nie staną się nieprzyjemnym balastem na boisku.
Inaczej jest już w przypadku młodzików czy trampkarzy, o juniorach nie wspominając. Z jakich materiałów powstają stroje piłkarskie, których używają? W tych rozgrywkach najlepiej spisują się już zestawy wykonane z tworzyw sztucznych, przede wszystkim z poliestru. Ten materiał charakteryzuje się bowiem lekkością i małą chłonnością wody. Dzięki temu nawet w czasie intensywnego wysiłku poliestrowe stroje bardzo szybko wysychają, zapewniając wygodę gry. To także rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, warto więc postawić na ten materiał również przy kompletowaniu strojów treningowych.
Koszulki i spodenki z poliestru są bowiem stosunkowo tanie, ale przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na plamy. Powinny zatem sprostać całemu sezonowi treningów i występów. A dzięki temu, że szybko wysychają, można je założyć już kilkadziesiąt minut po praniu. To ważne, gdy młody piłkarz zapomni o wypraniu swojego stroju po treningu i trzeba szybko doprowadzić koszulkę do porządku tuż przed kolejnymi zajęciami.
Dziecięce koszulki znanych piłkarzy
Stroje piłkarskie dla dzieci to jednak nie tylko koszulki i spodenki, których używają w trakcie gry w piłkę w ligach młodzieżowych czy treningów w piłkarskich szkółkach. Prężną i ważną gałęzią futbolowego biznesu są bowiem repliki koszulek największych piłkarskich gwiazd. Chętnie zakładają je chłopcy i dziewczęta marzący o podobnej karierze.
Wśród najmłodszych największą popularnością cieszą się koszulki z nazwiskiem ulubionego piłkarza. W ostatnich latach na podwórkach całego świata dumnie paradowali chłopcy, a czasem i dziewczyny, w koszulkach Realu Madryt i FC Barcelona: odpowiednio z “siódemką” Cristiano Ronaldo i “dziesiątką” Lionela Messiego. To nieco zmieniło się po transferze Ronaldo do Juventusu.Sporą liczbę młodych kibiców ostatnimi triumfami przyciągnął także Liverpool FC. A w Polsce do najpopularniejszych koszulek należą oczywiście również trykoty Bayernu Monachium z nazwiskiem Roberta Lewandowskiego. W przypadku zakupu oryginalnych strojów klubów piłkarskich trzeba jednak pamiętać, że to koszt kilkuset złotych. Nieco tańsze są koszulki z poprzednich sezonów, z kończących się kolekcji.