14 grudnia 2024

Sędzia piłki nożnej – obowiązki arbitra technicznego

3 min read
sędzia piłki nożnej

Przy ocenianiu pracy sędziów zwraca się uwagę przede wszystkim na arbitra głównego oraz jego asystentów, którzy biegają z chorągiewkami przy linii bocznej boiska. Tuż obok boiska znajduje się jednak jeszcze jeden arbiter – sędzia techniczny. Często mają z nim do czynienia zwłaszcza trenerzy rywalizujących na murawie zespołów. Na barkach arbitra technicznego spoczywa sporo obowiązków.

Sędzia piłki nożnej – podstawowe przepisy

Sędzia techniczny musi spełniać podobne warunki, co sędzia główny. Podstawą są odpowiednie uprawnienia. By rozpocząć kurs sędziowski – nie ma osobnych kursów dla arbitrów technicznych – trzeba mieć ukończone 16 lub 17 lat, ale także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Kolejny wymóg to średnie wykształcenie lub nauka w szkole, która kończy się maturą. Sędzia piłki nożnej musi też być sprawny fizycznie. Po zakończeniu kursu kandydaci na arbitrów zdają egzamin – trzeba poprawnie odpowiedzieć na pytania oraz wykazać się odpowiednią kondycją w czasie testów fizycznych.

Sędzia techniczny – obowiązki

Zadaniem sędziego głównego jest prowadzenie spotkania, w czym pomagają mu asystenci oraz arbiter techniczny. Tego ostatniego brakuje w niższych ligach, gdzie na meczach pojawiają się jedynie trójki sędziowskie. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w rozgrywkach na najwyższym szczeblu, sędzia techniczny pełni jednak sporo funkcji.

Podstawowe zadanie czwartego sędziego to pomoc arbitrowi głównemu. Wspomaga go między innymi w obowiązkach administracyjnych, ale również w czasie spotkania znajduje się w okolicach murawy. Zwykle można go znaleźć za linią boczną, w pobliżu linii środkowej, między ławkami rezerwowych obu drużyn. To sędziemu technicznemu zgłasza się chęć wprowadzenia na boisko rezerwowego. To on zapowiada zmiany, wyświetlając na specjalnej tablicy numery piłkarzy, którzy opuszczają murawę i się na niej pojawiają. Sędzia techniczny sprawdza także sprzęt i ubiór rezerwowych przygotowujących się do wejścia na boisko.

Arbiter techniczny i trenerzy

Praca sędziego technicznego charakteryzuje się również tym, że często ma styczność ze szkoleniowcami rywalizujących drużyn. W czasie spotkań trenerzy zazwyczaj mają sporo uwag do pracy arbitra głównego i kierują je do znajdującego się najbliżej sędziego technicznego. Czwarty arbiter przekazuje też głównemu informacje na temat wykroczeń, jakich dopuszczają się osoby w okolicach ławek rezerwowych. W praktyce arbitrzy techniczni czuwają również nad tym, by trenerzy obu drużyn nie opuszczali wyznaczonej strefy, na której mogą przebywać w trakcie spotkań. Zwykle najpierw pouczają niepokornych szkoleniowców, a potem wzywają sędziego głównego, by udzielił ostrzeżenia. Ostatnim krokiem jest wyproszenie członka sztabu szkoleniowego na trybuny – decyzję podejmuje sędzia główny, zwykle po podpowiedzi technicznego.

Sędzia techniczny arbitrem głównym?

W wyjątkowych sytuacjach sędzia techniczny może poprowadzić spotkanie. Jeśli główny arbiter ma problemy zdrowotne, zwykle to właśnie czwarty sędzia przejmuje jego obowiązki. Zdarza się, że do zmiany sędziów na przykład z powodu kontuzji dochodzi już w trakcie meczu. Sędzia techniczny może także zastąpić niedysponowanego sędziego asystenta.

Sędziowie czuwają również nad tym, jak wyglądają stroje piłkarskie zawodników. Więcej o koszulkach i spodenkach przeczytasz w kolejnym artykule: Z jakich materiałów powstają stroje piłkarskie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *