15 grudnia 2024

Polskie drużyny w pucharach. Górnik, Legia i największe sukcesy

3 min read
polskie drużyny w pucharach

Polski klub w Lidze Mistrzów możemy oglądać niemal równie rzadko co całkowite zaćmienie Słońca. Dystans, jaki dzieli nasze zespoły od najlepszych, z każdym sezonem coraz bardziej się zwiększa. Nie zawsze jednak tak było – również polskie drużyny w pucharach notowały całkiem dobre wyniki. Które zespoły zapisały najbardziej chwalebne karty w rywalizacji w europejskich rozgrywkach?

Polskie kluby w pucharach – początki

Pierwszą polską drużyną, która wystąpiła w europejskich pucharach, była Gwardia Warszawa. Jesienią 1955 roku wzięła udział w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych, czyli poprzedniku obecnej Ligi Mistrzów. Skończyło się przegranym dwumeczem ze szwedzkim Djurgardens IF. Pierwszym klubem, który wygrał dwumecz w Europie, została dopiero w 1962 roku Polonia Bytom – okazała się lepsza od greckiego Panathinaikosu.

W tym samym roku Zagłębie Sosnowiec jako pierwszy zespół z Polski zadebiutowało w nieistniejącym już dzisiaj Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1968 roku Legia Warszawa została natomiast pierwszym polskim reprezentantem w Pucharze Miast Targowych, który następnie zmieniał nazwę na Puchar UEFA, a potem Ligę Europy. Drużyna ze stolicy od razu spisała się nieźle, eliminując z rozgrywek niemieckie TSV 1860 Monachium i belgijskie KSV Waregem. Odpadła dopiero w 1/8 finału po dwumeczu z węgierskim Ujpest FC.

Polskie drużyny w pucharach – trofeum o włos

Największe sukcesy polskie kluby w pucharach odniosły na przełomie lat 60. i 70. Świetny okazał się zwłaszcza sezon 1969/1970. Legia dotarła wówczas do półfinału Ligi Europy, gdzie odpadła dopiero po dwumeczu z Feyenoordem Rotterdam z Holandii. O innych warszawskich klubach piłkarskich piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/legionisci-pomimo-porazki-wciaz-na-stolku-lidera. Jeszcze lepiej w Pucharze Zdobywców Pucharów spisał się Górnik Zabrze. Drużyna ze Śląska jako jedyny polski klub w historii dotarła do finału poważnych europejskich rozgrywek.

Dramatyczny był zwłaszcza półfinałowy bój z włoską AS Roma. Dwumecz nie przyniósł rozstrzygnięcia, zorganizowano więc dodatkowe spotkanie. Mecz ten również zakończył się remisem, w wyłonieniu zwycięzcy nie pomogła dogrywka. W związku z tym o awansie do finału zdecydował rzut monetą. Los wskazał na zabrzan, którzy w meczu o tytuł przegrali 1-2 z angielskim Manchesterem City. Potem polskie drużyny w pucharach zanotowały jeszcze kilka występów w ćwierćfinałach. W sezonie 1982/1983 Widzew Łódź zagrał w półfinale Pucharu Europy, a Legia osiem lat później w półfinale PZP. Wyczynu Górnika nie powtórzył jednak już nikt.

Polski klub w Lidze Mistrzów

Od jesieni 1992 roku najbardziej prestiżowe europejskie rozgrywki są znane pod szyldem Ligi Mistrzów, którą najlepsze drużyny rozpoczynają od fazy grupowej. Polski klub po raz pierwszy wystąpił w niej w sezonie 1995/1996, gdy do rozgrywek zakwalifikowała się Legia. Warszawianie pokazali się z bardzo dobrej strony, awansując do ćwierćfinału, gdzie musieli uznać wyższość Panathinaikosu. Rok później w rozgrywkach zagościł Widzew, łodzianie nie przebrnęli jednak fazy grupowej.

Wyniki w XXI wieku

Na kolejny polski klub w Lidze Mistrzów trzeba było czekać aż do sezonu 2016/2017, kiedy do fazy grupowej ponownie zakwalifikowała się Legia. Tym razem nie udało się jej jednak awansować do kolejnego etapu rozgrywek.

W XXI wieku polskie drużyny z większym powodzeniem szturmowały Puchar UEFA, a potem Ligę Europy. W sezonie 2002/2003 Wisła Kraków osiągnęła 1/8 finału, odpadając po dramatycznym boju z Lazio Rzym. Rok później w 1/16 finału zagrał z kolei Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Tę samą fazę rozgrywek w 2009 i 2011 roku osiągnął Lech Poznań, w 2012 Wisła, a w 2012, 2015 i 2017 Legia. Ten ostatni wynik warszawskiej ekipy był efektem trzeciego miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Od tamtej pory hasło “polskie drużyny w pucharach” kojarzy się niestety z pasmem porażek.

W kolejnym artykule przeczytasz o nietypowych zastosowaniach piłkarskich strojów: Dresy piłkarskie – czy będą nadawać się do uprawiania innych sportów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *