15 grudnia 2024

Murawa na boisku piłkarskim. Jak prawidłowo o nią zadbać?

3 min read
murawa na boisku piłkarskim

Piękne stadiony to nie tylko imponujące budowle, długie rzędy krzesełek, pojemne trybuny i nowoczesne zaplecze. To również idealnie przystrzyżona, soczyście zielona murawa na boisku piłkarskim. Profesjonalne kluby przykładają do niej wielką wagę.

Dobry stan murawy ułatwia kombinacyjną grę i ataki, na co większość zespołów liczy w trakcie gry na własnym boisku. To również wizytówka klubu. Dlatego profesjonalne kluby  piłkarskie zatrudniają do jej pielęgnacji specjalistów, tak zwanych greenkeeperów, których głównym zadaniem jest dbanie o idealny stan boiska. Czasami trawa jest dodatkowo naświetlana, niektóre stadiony posiadają nawet systemy, które chowają ją pod płytą boiska.

Murawę dobrej jakości można jednak uzyskać nawet na amatorskich boiskach. Wystarczy otoczyć ją odpowiednią opieką i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dostępne na przykład na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki. Podpowiadamy, jakie zabiegi pomogą uzyskać idealny stan boiska.

Murawa na boisku piłkarskim – jak często trzeba ją kosić?

Najbardziej podstawowym zabiegiem na boisku piłkarskim jest oczywiście koszenie. Liczy się nie tylko to, jak często będziemy skracać długość trawy, ale i jak wysoką trawę pozostawimy.

Koszenie musi być regularne. Specjaliści podkreślają, że za jednym razem należy skracać trawę o około 30 procent jej długości. Dzięki temu trawnik zdecydowanie lepiej się regeneruje. Murawa na boisku piłkarskim w trakcie sezonu powinna mieć około 3 centymetrów wysokości. Minimalnie wyższą trawę pozostawiamy w okresach suszy, by uniknąć wysychania kępek trawy.

Nawadnianie boiska – nie tylko, gdy brak deszczu

Profesjonalne boiska są wyposażone w system nawadniania. Aktywuje się go przed meczem, by delikatnie zrosić murawę. Dzięki temu piłka szybciej się po niej przemieszcza. Warto pamiętać, że nie wszystkim zespołom takie przyspieszanie gry odpowiada – słynna jest historia z czasów pracy Jose Mourinho w Realu Madryt, gdy przed El Clasico, czyli jednym z meczów z FC Barcelona zakazał zraszania boiska, by odebrać gościom z Katalonii przewagę.

Murawa boiska piłkarskiego powinna być jednak nawadniana regularnie, nie tylko przed meczami. Optymalnym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałej wilgotności gruntu do głębokości około 15 centymetrów. Dzięki temu trawa po koszeniu jest w stanie się szybciej ukorzenić. Nawet jeśli na boisku nie ma systemu do nawadniania, dostępne są specjalne wózki, które pozwalają na zraszanie murawy. Doraźne podlewanie w okresach suszy to za mało.

Jak często murawa na boisku piłkarskim potrzebuje nawożenia?

Trawa na boisku jest poddawana większym przeciążeniom niż zwykły trawnik przed domem. By nie zmarniała, nie można zapomnieć o nawożeniu – przede wszystkim w trakcie sezonu. Zaleca się, by nawozić murawę co najmniej raz na dwa miesiące.

W praktyce daje to cztery aplikacje nawozów w ciągu roku. Stosowane preparaty powinny być dostosowane do pory roku, na przykład wiosną najlepiej sprawdzą się nawozy azotowe, a jesienią mieszanki potasu, magnezu i fosforu.

Aeracja i wertykulacja murawy – dlaczego to konieczne?

Murawa boiska piłkarskiego w czasie różnych zabiegów pielęgnacyjnych wzmacnia się, ale także nieco zbija. Rozwiązaniem jest aeracja, czyli nakłuwanie trawy. To zabieg inaczej określany napowietrzaniem. Dzięki niemu bowiem do korzeni trawy dochodzi więcej powietrza, a co za tym idzie również wody.

Aerowana murawa wolniej ją traci i może mocniej się ukorzenić. Zabieg przeprowadza się za pomocą aeratorów ręcznych lub automatycznych. Trawa potrzebuje go w okresie wzrostu, od kwietnia do późnego lata. Aerację boiska najlepiej przeprowadzić dwa, trzy razy w ciągu roku.

Przepuszczalność i elastyczność trawnika poprawia także wertykulacja. Wertykulatory nacinają darń specjalnymi nożami, usuwając nadmierne pokłady filcu. W ten sposób najlepiej pomóc trawie w przerwie między rozgrywkami.

Wałowanie, piaskowanie i inne zabiegi

Przy pielęgnacji murawy na boisku piłkarskim trzeba też pamiętać o wałowaniu. Przeprowadza się ją na wiosnę, dzięki czemu darń jest lepiej dociśnięta do podłoża. Od czasu do czasu mocno eksploatowaną murawę warto też piaskować. To uzupełnienie braków gleby i podłoża.

Ewentualne braki murawy również trzeba uzupełniać na bieżąco, najlepiej dosiewając trawę lub rozkładając w problematycznych miejscach nową darń. Ważne jest także dbanie o to, by na trawie nie pojawiły się chwasty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *