15 grudnia 2024

Pierwszy mistrz Polski. Największe sukcesy Cracovii

3 min read
Piłkarze, mecz piłki nożnej, Cracovia, sukcesy drużyny

Założona w 1906 roku Cracovia jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Szybko stała się czołową drużyną na polskich ziemiach, a po odzyskaniu przez kraj niepodległości zaczęła odnosić sukcesy w mistrzostwach Polski. Jakie były najważniejsze triumfy zespołu ze stadionem przy krakowskich Błoniach?

Pierwsze mistrzostwo Polski

Kraków na początku XX wieku stał się jednym z najważniejszych ośrodków polskiego futbolu. W tym samym roku, co Cracovia, pod Wawelem powstała również Wisła – zacięta rywalizacja obu sąsiadujących ze sobą klubów nie ustała zresztą do dziś. W 1919 roku Cracovia znalazła się wśród współzałożycieli Polskiego Związku Piłki Nożnej, dwa lata później jej piłkarze wzięli udział w pierwszych mistrzostwach Polski. Od razu zanotowali wielki sukces, zdobywając pierwszy złoty medal w historii rozgrywek. W dodatku jeden z nich, Józef Kałuża, został królem strzelców rozgrywek. Obecnie jego imię nosi ulica, przy której znajduje się stadion Cracovii – przed areną od 2017 roku stoi również pomnik wybitnego piłkarza, który po zakończeniu gry w piłkę był selekcjonerem reprezentacji Polski.

Widok na stadion Cracovii
Stadion Cracovii. Źródło: http://stadiony.net/stadiony/pol/stadion_cracovii

Kolejne tytuły Cracovii

W następnych sezonach popularne “Pasy” nieco ustępowały Wiśle w krakowskiej klasie A, przez co nie mogły walczyć o mistrzostwo Polski. Pod koniec lat 20. w kraju doszło jednak do reformy rozgrywek, której Cracovia była przeciwna – powołano do życia ligę. Ostatecznie jednak drużyna w biało-czerwonych koszulkach została dołączona do Ekstraklasy i szybko zaczęła odgrywać w niej ważną rolę. Do wybuchu II wojny światowej kończyła ją na pierwszym miejscu aż trzy razy: w 1930, 1932 oraz 1937 roku. Do tego dwóch jej piłkarzy sięgnęło po koronę króla strzelców – najpierw Ludwik Gintel, potem Karol Kossok.

Derby o złoty medal

Jeden z najważniejszych meczów w historii Cracovii został jednak rozegrany w grudniu 1948 roku. Wówczas ligę na pierwszym miejscu zakończyły dwie drużyny z identycznym dorobkiem punktowym – Cracovia i Wisła. Zdecydowano zatem o rozegraniu dodatkowego meczu o mistrzostwo Polski na neutralnym terenie. Został nim stadion trzeciego krakowskiego klubu, czyli Garbarni. Rozgrywany w trudnych warunkach atmosferycznych mecz zgromadził na trybunach tysiące ludzi. Wisła objęła prowadzenie już w pierwszej minucie, ale potem piłkarze Cracovii strzelili trzy gole i to oni świętowali tytuł. Tym samym “Pasy” zdobyły swoje piąte i jak dotąd ostatnie mistrzostwo Polski. Jak wyglądają stroje piłkarskie drużyny Cracovii? O wzorach i kolorach piłkarskich koszulek piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/pasy-grochy-i-falbanki-jakie-wzory-moga-znalezc-sie-na-strojach-pilkarskich/.

Debiut w pucharach

Już sześć lat później Cracovia spadła jednak do II ligi. Po trzech sezonach udało jej się wrócić do elity, ale zespół przestał się liczyć w walce o mistrzostwo Polski. Po kilku spadkach i awansach w 1970 roku krakowianie pożegnali się z ligą na kilkanaście lat. Wrócili do niej na dwa sezony w latach 1982-1984, po czym zespół długo tułał się po II i III lidze.

Lepsze czasy dla Cracovii nadeszły w XXI wieku, gdy właścicielem zespołu został Janusz Filipiak, właściciel firmy Comarch. W 2004 roku drużyna wróciła do Ekstraklasy, w której, z roczną przerwą, występuje do dziś. Czwarte miejsce w sezonie 2015/2016 pozwoliło jej również na pierwszy w historii klubu awans do europejskich pucharów. Start w eliminacjach Ligi Europy zakończył się jednak klapą – Cracovia poległa już na pierwszej przeszkodzie, czyli macedońskiej Szkendiji Tetowo. Trzy lata później również odpadła już w pierwszej rundzie kwalifikacji, przegrywając w dwumeczu ze słowackim zespołem DAC Dunajska Streda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *