Kwalifikacje do Ligi Europy. Jak będzie wyglądać droga polskich klubów do pucharów?
3 min readZaplecze Champions League – w ten sposób określana jest Liga Europy. Mecze w tych rozgrywkach przyciągają uwagę fanów drużyn, które niekoniecznie muszą być topowymi ekipami w swoich krajach. Awans do fazy grupowej Europa League to cel wielu polskich drużyn, który wydaje się bardziej realny niż kwalifikacja do Ligi Mistrzów. Ekipy znad Wisły muszą jednak przebrnąć przez kilka rund kwalifikacyjnych. Jak wygląda droga polskich klubów do Ligi Europy? Odpowiadamy!
Jak wygląda główny turniej? Liga Europy – mecze i kolejne fazy
W turnieju głównym występuje 48 drużyn, które są podzielone na 12 grup, w których znajdują się po cztery ekipy. Rozgrywają one między sobą mecze w systemie każdy z każdym, a więc wszystkie sześć razy wychodzą na boisko w fazie grupowej. Najlepsze dwie drużyny z każdej grupy przechodzą do 1/16 finału. Obok 24 najlepszych znajduje się tam także 12 ekip z trzecich miejsc w grupach Ligi Mistrzów. Zwycięzcy grup Europa League i cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc grup Ligi Mistrzów są rozstawione, a pozostałe dolosowuje się do nich. Pary rozgrywają mecze w formacie mecz i rewanż, lepszy przechodzi dalej. Kolejnymi rundami są 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i finał.
Ile polskich klubów gra w eliminacjach Ligi Europy?
Do fazy grupowej nie awansuje bezpośrednio żaden klub znad Wisły – muszą przebrnąć przez kwalifikacje do Ligi Europy. Polskę mogą reprezentować w nich trzy lub cztery drużyny. Bezpośrednio do tych rozgrywek kwalifikuje się zwycięzca Pucharu Polski, wicemistrz i zdobywca trzeciego miejsca w rozgrywkach ligowych. Mistrz Polski, który występuje w eliminacjach Ligi Mistrzów, w przypadku odpadnięcia z rozgrywek dostaje drugą szansę i ląduje w eliminacjach Ligi Europy. W sezonie 2019/20 w kwalifikacjach walczyły: najbogatszy klub w Polsce – Legia Warszawa, Cracovia, Lechia Gdańsk, a także mistrz Piast Gliwice. Żaden z zespołów nie awansował do fazy grupowej. O startach klubu Śląsk Wrocław w europejskich pucharach możesz przeczytać w artykule https://www.wspieramyklub.pl/slask-wroclaw-testuje-dwoch-pilkarzy/. Natomiast o sukcesach i porażkach Legii Warszawa w Lidze Europy możesz zobaczyć w artykule https://www.wspieramyklub.pl/kadra-legii-na-lige-europy.
Kwalifikacje do Ligi Europy – jak wyglądają?
W rundzie wstępnej spotykają się reprezentanci najsłabszych europejskich federacji takich jak San Marino, Gibraltar, Andora, Luksemburg, Walia, Wyspy Owcze, Irlandia Północna i Kosowo. Kwalifikacje do Ligi Europy od pierwszej rundy zaczynają już dwa polskie kluby, które zajęły drugie i trzecie miejsce w rozgrywkach ekstraklasy. Od drugiej rundy swoją przygodę zaczyna zwycięzca Pucharu Polski. To także pierwsza runda, w której wylądować może mistrz Polski. Dzieje się tak, gdy odpada już w pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów.
Liga Konferencji UEFA – co to jest?
Od sezonu 2021/22 rozpocznie się turniej, który będzie trzecim poziomem rozgrywkowym w Europie. UEFA nazwała go Ligą Konferencji. Bardzo słabe występy polskich klubów w europejskich pucharach w ostatnich latach sprawiły, że Polska spadła w rankingu UEFA na 29. miejsce. To oznacza, iż aż trzy polskie kluby, które grały w eliminacjach Ligi Europy, będą prawdopodobnie rywalizować w Lidze Konferencji. Do eliminacji Europa League może dostać się jedynie mistrz Polski w przypadku odpadnięcia z kwalifikacji do Champions League.