Korki adidas Predator – jak powstały i jak się zmieniały?
3 min readNiektórzy piłkarze swoimi zagraniami przechodzą do historii i zapewniają sobie wręcz nieśmiertelność w umysłach oraz pamięci kibiców. Niemal każdy fan futbolu słyszał o słynnym rajdzie Diego Armando Maradony przeciwko Anglikom czy niezwykłym woleju Zinedine’a Zidane’a w finale Ligi Mistrzów. W Polsce pamięta się o golu Grzegorza Laty w meczu o trzecie miejsce na mistrzostwach świata z 1974 r. czy pięć bramek w dziewięć minut Roberta Lewandowskiego. Podobnie jest z butami piłkarskimi. Niektóre kojarzą się z wielkimi momentami piłki, ale również swoją konstrukcją lub wyglądem sprawiły, że na stałe zapisały się w historii futbolu. Poczesne miejsce z pewnością zajmują w niej korki adidas Predator, które do dziś, w nowej, ulepszonej wersji, można oglądać na największych stadionach świata. Jak jednak powstały i jak dotarły do obecnej formy? Poznaj ich losy!
Pierwsze korki adidas Predator, czyli drapieżnik na boisku
Firma adidas była obecna na piłkarskim rynku już przed II wojną światową. Z czasem jej produkty stawały się coraz doskonalsze, coraz lepiej dopasowane do potrzeb piłkarzy. Przez lata konkurowała przede wszystkim z firmą Puma, z którą walczyła o względy największych futbolowych gwiazd. W latach 90. niemieckiemu koncernowi wyrosła jednak poważna konkurencja – na piłkarskim rynku łokciami zaczęli się rozpychać Amerykanie z Nike.
To właśnie równolegle z jednym z najbardziej znanych modeli korków Nike, czyli Tiempo, na rynku pojawiły się Predatory. Dopiero wtedy, w 1994 r., po raz pierwszy twórcą butów piłkarskich został były piłkarz. Został nim urodzony w Republice Południowej Afryki Craig Johnston, znany głównie z występów w Liverpoolu. Po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem dzieci i zauważył, że zwłaszcza w czasie deszczu mają problemy z opanowaniem piłki. Zaczął szukać rozwiązania i postanowił okleić buty gumą z rakietki do tenisa stołowego. Kiedy dostrzegł zalety takiego rozwiązania, zaczął je regularnie testować i udoskonalać. Potem próbował zainteresować swoim pomysłem producentów butów piłkarskich. Ostatecznie na nowe rozwiązanie postawił adidas. Niemiecką firmę miał przekonać film nakręcony przez Johnstona, na którym możliwości nowych korków na boisku pokrytym śniegiem testują emerytowane gwiazdy niemieckiej piłki z Franzem Beckenbauerem na czele.
Pierwsze gwiazdy w butach adidas Predator
To popularny “Kaiser” był więc pierwszą gwiazdą, z którą można skojarzyć Predatory. Korki z tej serii były wykonane ze skóry, na jej cholewce znalazły się jednak gumowe wypustki, na które naciskał Johnston. Mimo wcześniejszych wątpliwości adidasa buty okazały się prawdziwym hitem i mocno wpłynęły na historię piłki nożnej.
Pierwszy model tych butów był czarny, wzbogacony o czerwone paski i kilka akcentów tej barwy. Dopiero wyprodukowane rok później korki adidas Predator Rapier zostały pierwszymi butami adidasa, które wypuszczono na rynek w różnych wersjach kolorystycznych. Później stało się to normą, a po Predatory sięgały największe gwiazdy. Grał w nich wspomniany Zidane, David Beckham, Alessandro Del Piero czy Raul. To doborowe towarzystwo.
Współczesne modele Predatorów
Do dziś na rynku pojawiły się łącznie 24 modele Predatorów, na tej liście jest jednak również kilka par przeznaczonych dla rugbistów. I choć adidas w 2014 r. oficjalnie zakończył serię, po trzech latach przerwy wrócił z modelem Predator 18. Najnowsze buty z tej serii to Predator Freak, które możesz nabyć na https://www.11teamsports.pl. Ich cholewka jest wykonana z połączenia syntetycznego materiału i tkaniny, ale najważniejsze wciąż są gumowe wypustki. Najnowsze modele są nimi pokryte w jeszcze większym stopniu niż poprzednicy – to technologia Demonskin.