Boniek, Lewandowski – Złota Piłka z Polakami w czołówce
3 min readPlebiscyt na najlepszego piłkarza świata jest organizowany od 1956 roku, ale jeszcze nigdy nie triumfował w nim żaden Polak. W XXI wieku najwyżej w klasyfikacji wylądował Robert Lewandowski. Złota Piłka była jeszcze bliżej piłkarza znad Wisły, gdy nasza reprezentacja odnosiła sukcesy w latach 70. i 80. poprzedniego stulecia. Bywały plebiscyty, w których w czołówce znajdowało się nawet kilku polskich zawodników.
Pierwsi Polacy w dziesiątce
Dziennikarze “France Football” przyznający pierwsze Złote Piłki nie zwrócili uwagi na polskich piłkarzy. W latach 50. i 60. kadra biało-czerwonych nie występowała na największych imprezach. W 1958 roku najlepszym piłkarzem wybrano co prawda Raymonda Kopę, którego pełne nazwisko brzmiało Kopaszewski – piłkarz z rodziny polskich imigrantów reprezentował jednak Francję.
Pierwszymi piłkarzami polskiej kadry sklasyfikowanymi w plebiscycie zostali więc dopiero w 1967 roku Włodzimierz Lubański i Zygfryd Szołtysik. Lepszy był ten pierwszy, który wylądował na 16. miejscu. W czołowej dziesiątce klasyfikacji na piłkarza roku biało-czerwoni znaleźli się w 1972 roku, po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Szóste miejsce zajął wówczas Kazimierz Deyna, a tuż za nim uplasował się Lubański. Rok później klasyfikowanych było aż trzech biało-czerwonych, ale w dziesiątce zmieścił się jedynie Deyna.
Deyna, Boniek i największe sukcesy Polaków
Rok 1974 przyniósł jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu. Trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech i słynny przegrany “mecz na wodzie” w walce o finał mundialu zwróciły na Polskę oczy całego piłkarskiego świata. Kadra Kazimierza Górskiego wywarła wrażenie również na jurorach Złotej Piłki. Deyna jako pierwszy Polak zameldował się na podium – wyprzedzili go jedynie Holender Johan Cruijff i Niemiec Franz Beckenbauer. W pierwszej dziesiątce uplasowali się jeszcze szósty Grzegorz Lato i ósmy Robert Gadocha. Trzynasty był bramkarz Jan Tomaszewski, a piętnasty obrońca Jerzy Gorgoń.
Rekordowych siedem nominacji do Złotej Piłki uzyskał natomiast Zbigniew Boniek. W latach 1978-1985 tylko raz zabrakło go w grupie najlepszych piłkarzy świata. Najbliżej triumfu był w 1982 roku – po mistrzostwach świata, w których Polacy zajęli trzecie miejsce, powtórzył osiągnięcie kadry. Lepsi byli tylko Włoch Paolo Rossi i Francuz Alain Giresse. Po trzech latach przyszły prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wylądował jeszcze na szóstym miejscu.
Lewandowski. Złota Piłka i “le cabaret”
Żaden z biało-czerwonych długo nie mógł pochwalić się podobnymi do Bońka wyróżnieniami. W 1987 roku 21. miejsce zajął Józef Młynarczyk, kolejnym reprezentantem wśród nominowanych dopiero po 14 latach został Emmanuel Olisadebe. As kadry Jerzego Engela skończył na 18. pozycji.
W 2013 roku rozpoczęła się natomiast era Lewandowskiego. Polski napastnik zajął wówczas 13. miejsce na liście najlepszych piłkarzy świata. Po dwóch latach był zdecydowanie wyżej – czwarta pozycja to jak dotąd jego rekordowy rezultat. Przegrał wtedy tylko z Lionelem Messim, Cristiano Ronaldo i Neymarem. W 2016 roku Polak zajął dopiero 16. pozycję, co krótko skomentował na Twitterze, pisząc o “le cabaret”. Rok później był dziewiąty. O największych rekordach Polaka piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/robert-lewandowski-wszystko-wyjasni-sie-po-zakonczeniu-sezonu/.
Złota Piłka 2018 – wyniki
Nieoczekiwanie Polaka zabrakło w gronie nominowanych do nagrody dla najlepszego futbolisty globu za rok 2018. Wpływ na to mógł mieć słaby mundial w Rosji, z którym biało-czerwoni pożegnali się już po fazie grupowej.
Komu przypadła Złota Piłka 2018? Wyniki były zaskakujące, bo po latach dominacji Ronaldo i Messiego trofeum zdobył Luka Modrić, wicemistrz świata z Chorwacji. Czy ten wynik może powtórzyć Lewandowski? Złota Piłka 2019 zostanie wręczona na początku grudnia. Tym razem polski napastnik jest na liście 30 zawodników, spośród których zostanie wybrany najlepszy piłkarz świata.